Fenomén značky LEVI´S

O značce LEVI´S určitě slyšel každý, rozhodně nepatří mezi nováčky. Někdo ji registruje možná jen podvědomě, někomu tvoří nedílnou součást šatníku. Ať už tak, nebo tak, LEVI´S se řadí mezi nejznámější světové značky a nikdo neovlivnil svět módy jako ON, stvořitel džín.

Začátky, zakladatel

• Za zakladatele značky LEVI´S se považuje Loeb Strauss, průkopník v oděvním průmyslu. Narodil se 26.2.1829 v Buttenheimu v Bavorsku.

• V 50. letech, po smrti otce, se Loeb se zbytkem rodiny přestěhoval do New Yorku, kam před lety odešli jeho bratři provozovat obchody s textiliemi.

• Ve svých 18 letech se mladý Loeb zapojil do obchodních aktivit, spojených s textilem a velice rychle ukázal, že je schopný a talentovaný obchodník.

• Jelikož se však Američanům jeho německé jméno špatně vyslovovalo, začali mu všichni, včetně rodiny, říkat Levi.

• V roce 1853, kdy v Americe propukla tzn. Zlatá horečka, se Levi rozhodl zkusit své štěstí a také si přikrojit kousíček ze zlatého koláček. Přestěhoval se tedy do San Francisca a začal hledat od rána do večera. Na vlastní kůži poznal, jaké je to, snažit se prosadit v odvětví, kterému konkurují tisíce nadšenců se stejnými cíli, jako má on sám a se stejným nadšením a odhodláním. Každý den viděl vznikat nové a nové milionáře, zároveň však denně viděl desítky krachujících snaživců, odcházejících z města zpět domů.

• Levi pochopil, že nechá-li svůj osud náhodě, prohraje. Přestal se tedy honit za vidinou zlata a založil vlastní rodinnou společnost, nesoucí název „Strauss West Coast Representative“ a začal vyrábět speciální oděvy pro nové zlatokopy a navíc navrhl speciální kolekci pro tzn. „úspěšné zlatokopy.“ Jeho oděvy se začaly prodávat tak výborně, že netrvalo dlouho a zařadil se mezi milionáře, kteří zbohatli na zlatokopectví, aniž by nějaké zlato našli. Tito chytrolíni totiž bystře zareagovali na vedlejší důsledky zlatokopectví a to prodejem speciálních potřeb, jako lopaty, boty, vrtací nářadí apod..

LEVI, známá značka – známé jméno

• Na základě tohoto masivního úspěchu se firma přejmenovala na „Levi Strauss & Co.“ a Levi převzal vedení společnosti. Jelikož se nechtěl stěhovat ze San Francisca, pověřil vedení východního křídla společnosti svému bratrovi Jonášovi.

• Doposud se Levi soustředil na manžestr, který se stal symbolem zlaté horečky. Levimu se však podařilo prosadit dnes již notoricky známe rifle, které byly v té době známé pod názvem „waist overalls“ a nijak známé nebyly.

• Koncem 19.st Levi opouští každodenní řízení firmy a přenechává její řízení svým synovcům. Díky obrovskému nárůstu firmy si mohl dovolit investovat i do jiných odvětví, díky čemuž si firma mohla dovolit vyrábět zboží z jiných materiálů, investovat více peněz do reklamy a zaměstnat více zaměstnanců.

LEVIS = 1. Džíny

• Asi nejvíce se firma LEVI´S proslavila výrobou prvních džín na světě. Dnes je každý má, nebo je každý alespoň zná. První prototyp však nevypadal ani zdaleka tak, jako dnes, džíny si prošly dlouhým vývojem. Byly ušité z neforemné látky původem z Francie, ze které se šily plachty na tažné vozy, bez cvočků, bez loga se značkou, bez ozdob či označení velikosti.

• Původně byly šity pro horníky.

• Rychlostí blesku se šíří zpráva o tom, že Leviho kalhoty vydrží opravdu hodně. Na rifle se začínají přišívat cvočky, což si Levi nechává v roce 1873 patentovat.

• V roce 1886 se na rifle našívá první štítek se dvěma koňmi, snažícími se roztrhnout kalhoty. Původní štítek byl látkový, pozdější a dnešní podoba je z ražené kůže.

• Od roku 1936 je k zadní kapse přišíván červený štítek, což je typické pouze pro značku LEVI´S.

Obrovským boomem byly 50.léta, kdy se z pracovního oděvu stal módní hit, který začaly propagovat hvězdy jako Marlon Brando, Marylin Monroe nebo James Dean.

U nás mají rifle neskutečnou oblibu po celá desetiletí. Před prodejnami Tuzex se na ně stály i několika desetimetrové fronty. V dnešní době tvoří džíny nedílnou součást šatníku snad každého z nás ☺