Zimní období má své příznivce i odpůrce. Milovníci zimy, zimních radovánek a sněhu, se jistě v tomto období tetelí, ale potom jsme tady my, teplomilové, kteří řeší, jak se správně obléci, aby toto období přežili a nebyla jim zima. Hlavní myšlenkou pocitu tepla v období zimy totiž není co si obléci, ale jak si to obléci. Stále více lidí v poslední době řeší, co si vlastně obléci, aby jim to nejen slušelo, ale aby se v tom zároveň cítili i dobře a neprochladli. A dnešní outfity už dávno nejsou o tom, že vypadáme jako medvědi, naopak, dá se nakombinovat příjemné s užitečným.  Víte jak na to a znáte pravidla vrstvení? Pojďme se na to podívat 

Čím začít?

Mrzne, až praští, ve vzduchu poletují studené vločky sněhu a vane studený vítr. Království za teplo! Co byste tedy řekli, že je základem pocitu tepla v zimě? Huňatý kulich na hlavě či péřová bunda? Termo oblečení? Kdepak… jsou to sice všechno důležité aspekty, ale základem jsou boty. Ano, právě teplé a kvalitní boty jsou absolutním základem, protože máte-li nevhodné zimní obutí, nepomůže vám ani sebelepší a sebedražší oblečení. Zimní boty by měly být jednak o číslo větší, a to z toho důvodu, aby nás netlačily, dáme-li si na nohy tlusté termo ponožky a také by měly mít dostatečně vysokou podrážku, jako izolaci od chladné země. Samozřejmě by měly být kvalitní, čemuž, bohužel, odpovídá také mnohdy jejich pořizovací cena. Nevěšte ale hlavu a počítejme spolu – je lepší jednorázově zainvestovat a mít boty na mnoho mnoho let, nebo je lepší koupit si levnější boty, ale střídat je co dva roky, jelikož více sezón prostě nezvládnout? Jsou to lehké počty, že ano? 

Vrstvím, vrstvíš, vrstvíme

Vrstvení, nebo-li metoda cibule, kdy můžeme jednotlivé vrstvy ubírat či naopak přidávat, je v pořadí další a velice důležitá myšlenka, kterou si musíme osvojit. Natáhnout si na sebe tři stejně tlusté svetry není úplně ideální. Sice teplé, ale zato neprodyšné oblečení může způsobit velké pocení a tím paradoxně následné nachlazení. Začít bychom měli už od spodního prádla, které by mělo být 100% bavlněné, nebo alespoň z většinové části z bavlny. Žádná syntetika, žádné kraječky, milé dámy  


Následovat by mělo termo oblečení, které vám velikostně pevně padne, to znamená, že vás obepne. Nemělo by být větší, ani menší, musí tělo opravdu obepnout a tím zaizolovat teplo. Termo oblečení se dnes prodává ve velice slušivých setech (tílka, trička, “kalhoty”) – ladit je můžete do neutrální černé, či do barevných kombinací. Je navrženo tak, aby odvádělo pot od kůže a absorbovalo jej a tím nás chrání před ochlazováním a udržením si stálé teploty.  Velice důležitá informace je, že termo prádlo se nesmí prát s aviváží a ani by se nemělo sušit v sušičce.

Další vrstvou by měl být fleece, neboli vrstva, která izoluje teplo. Fleecových mikin je na trhu nespočet a můžete si tak vybírat z nepřeberného množství druhů, tvarů i barev.

Poslední vrstvou je potom kvalitní zimní bunda, která by měla být rozhodně prodyšná. Proč prodyšná? Protože díky kvalitnímu odvětrávání se uvolněný pot dostane ven a funkce prvních dvou vrstev tak nepřijde vniveč. Ostatní zimní doplňky také není radno podceňovat – věděli jste například, že nezakrytím povrchu hlavy ztrácíme 20-30% tělesného tepla? Procenta jsou sice individuální, záleží na naši termoregulaci a hustotě vlasů, ale i přesto jsou poměrně vysoká. Hlava, krk a zátylek se nejvíce zahřívají a tím páde hodně potí, což si uvědomíme především při větším pohybu, proto je důležité ochránit i tyto partie. Poslouží kulichy, čepice, šály, nákrčníky, tunely a rukavice.

Pamatujte, že děti by měli mít o vrstvu oblečení víc, než dospělí. 

A teď už hurá ven, oddávat se zimním radovánkám.