Vznik společnosti

Název Converse vznikl z příjmení jeho zakladatele, kterým je Marquis Mills Converse. Prvními produkty firmy Converse byly v roce 1908 gumové holínky, jejichž prodej však nebyl nijak valný a proto se o rok později pustily do oběhu sportovní boty.

Kdo nezná „Conversky,“ jakoby nebyl J Converse je americká společnost, řadící se mezi unikátní a největší světové společnosti s nejlepší prodejností sportovních potřeb v historii. Její vznik se datuje do roku 1908 a dodnes se prodalo přes stovky milionů párů bot této značky a tím se tato firma řadí mezi giganty v oblasti lifestylové obuvi.

Začátky nebyly snadné

Vzhledem k tomu, že se v této době do veliké obliby dostává basketbal, spojuje se Marquis Mills Converse s basketbalistou Chuckem Taylorem a vytvářejí první podobu plátěných tenisek, určených hráčům basketbalu, tzv. Chuck Tylor All Star. Podrážku All Star tvoří vulkanizovaná guma a Conversky se rázem staly oblíbenou obuví basketbalistů. Není žádným tajemstvím, že právě Chuck Taylor se přičinil na úspěchu a oblíbenosti těchto bot a jeho jméno se vtěsnalo i na logo. Až dodatečně byl designe loga obohacen pěticípou hvězdou, která je značkou a logem dodnes. Model Chuck Tylor All Star byl natolik oblíbený, že nezměnil svou podobu přes 96 let. Dodnes můžeme v nabídce najít klasické i nadčasové série.

Co možná není tak známé je fakt, že v roce 1936 se Conversky objevily na olympiádě – a samozřejmě, že je reprezentovali basketbalisté. Byla to speciální edice, vyrobená s bílým svrškem a modro-bílými detaily, navazujícími na barvy vlajky USA a tento model se těší neskutečné oblibě dodnes.

Konec? Kdepak! Nový začátek

Úspěch Conversek paradoxně nenarušila ani 2. světová válka. Po roce 1957 je neprezentují už jen basketbalové hvězdy, ale také nadchnuté celebrity, jako The Beatles, Sylvester Stallone ve filmu Rocky nebo třeba Kurt Cobain. A údajně díky němu zájem o značku Converse vzrostl, jelikož se proslýchá, že v době své sebevraždy měl na sobě právě boty Converse.

Až do 70. let byly Converse zcela bezkonkurenční. Ve zmíněných 70. letech se však začal trh zaplavovat novými značkami, nabízejícími sportovní obuv. Stalo se tak také z důvodu, že sportovní boty se již nevyužívali pouze na sport, ale i na běžné pouliční využití – opravdu každý chtěl mít pohodlné vycházkové a multifunkční obutí. Converse si tehdy konkuroval hlavně s Nike a to jak cenou, tak také množstvím nabízených modelů.

Kritickým momentem se stal rok 1969, kdy zemřel Chuck Tylor. Během desetiletí společnost několikrát změnil majitele, což nebyla dobrá vyhlídka a ke konci 80. let to téměř vypadalo na bankrot společnosti. Od bankrotu a smetení z pole známých výrobců sportovní a vycházkové obuvi jej zachránil paradoxně největší rival – společnost Nike, která vzala Converse pod svá ochranná křídla. Converse zůstává pod vedením Nike dodnes a zřejmě se na tom nic nezmění. Podle uváděných zdrojů jej Nike koupila za 305 mil. amerických dolarů.

Také znáte jednotlivé modely?

Modelů Converse je opravdu hodně a příznivci Converse je určitě znají:

  • Converse Chuck Taylor All – nejznámější a nejprodávanější model – podle statistik se  prodalo přes 750 milionů párů ve 144 zemích světa. ¨
  • Converse Sport Lifestyl – určeno pro běžné nošení
  • Converse One Star – určeno jako sportovní obuv
  • Converse Performance Basketball – také sportovní obuv ovšem modernější
  • Converse Kids – nezapomíná se ani na děti, Converse nabízí velikosti i pro nemluvňata

Paradoxně dnes Converse patří mezi modely, které nepotřebují ani propagaci, ani reklamu, ale prodávají se ve svém tradičním i moderním vzhledu tak, jak jsou k dostání už po desetiletí.