Adidas je německý koncern,sídlící v bavorském městě Herzogenaurach. Je to přední světová firma vyrábějící sportovní oblečení, obuv a sportovní potřeby. Symbolem firmy Adidas jsou tři černé proužky, které se umisťují většinou v případě oblečení přes celou délku rukávů a v případě boty na jejich vnější boční stranu. V roce 197 převzala firma nové logo, tzv. Trefoil, která připomíná trojlístek se třemi pruhy. Název firmy je odvozen od jejího zakladatele Adolfa Dasslera. Adolfovi se přezdívalo Adi , k tomu se přidali první 3 písmena z jeho příjmení a vznikl název Adidas.

Historie

Bratři Adolf (přezdívaný Adi) a Rudolf (přezdívaný Puma) založili v roce 1924 firmu na výrobu sportovní obuvi Gebruder Dassler Schuhfabrik, která získala velký podíl na německém trhu i v zahraničí.Firma prosperovala a bratři vyráběli i 200 000 párů boty ročně. Když přišla válka, vláda jim nařídila celou výrobu zastavit, propustit všechny zaměstnance a továrnu zavřít. Bratrům Dasslerovým se podařilo výrobu zachránit a vláda jim povolila vyrábět maximálně 6000 párů bot měsíčně. V roce 1948 se bratři rozešli a každý si založil vlastní firmu. (Adolf si založil firmu Adidas a Rudolf firmu Puma). Rudolf opět založil firmu vyrábějící sportovní obuv a pojmenoval jí zprvu podle prvních dvou písmen ze svého jména Ruda (RUdolf DAssler). Později však firmu přejmenoval na Puma Schuhfabrik Rudolf Dassler. Název Puma vnikl z Rudolfovy přezdívky. Vždy se kolem něj pohybovalo hodně žen proto se mu přezdívalo Puma. Ve tvorbě názvu firmy postupoval Adolf obdobně. Adolf měl přezdívku Adi, k tomu přidal první 3 písmena z příjmení a vznikl název Adidas. Firma Adidas je v současnosti jednou z největších společností v Evropě v oboru výroby obuvi a jiných oděvních součástí pro sportovní aktivity.

Konec spolupráce bratrů Dasslerových

V roce 1948 se bratři rozešli a mělo to hned několik důvodů.  Adi byl sportovní nadšenec a Rudolf zase neústupný obchodník. Na začátku se perfektně doplňovali. Postupem času začala ve firmě vznikat špatná atmosféra mezi oběma bratry. Adi si neustále přivlastňoval všechny zásluhy jelikož boty vyráběl a to se nelíbilo jeho bratrovi, protože ten zase všechny boty dokázal prodat.
Další spor vznikl kvůli olympijskému běžci, kterému chtěl Adi darovat boty protože to byla skvělá reklama. Rudolf byl zásadně proti, protože byl běžec černé pleti. Adi si šel tvrdě za svým a Rudolfa podvedl a běžci boty daroval, což mělo za následek pokles objednávek a zánik spolupráce s velkými odběrateli. Dalším a také největším důvodem byla údajná nevěra Adolfovy manželky, která ho podvedla s jeho bratrem Rudolfem. Spekuluje se i o tom že první narozené dítě Adolfa a jeho manželky nebylo jeho ale jeho bratra. Tohle byly největší a nepřekonatelné problémy bratrů Dasslerových, kteří k sobě přestali mít důvěru a firmu tedy zavřeli. Všichni zaměstnanci byli propuštěni a poté si mohli vybrat jestli začnou pracovat pro Adolfa a značku Adidas nebo pro Rudolfa a značku Puma.
Oba bratři si šli svojí vlastní cestou a zpočátku se lépe dařilo Rudolfovi se značkou Puma. Puma sponzorovala většinu sportovních klubů. Jeden sportovní klub a zrovna ten nejdůležitější si ovšem Rudolf nechal utéct. Trenér národního fotbalového týmu Německa za nim přijel na hřiště kde zrovna testovali nové boty. Trenér přišel za Rudolfem s jasným plánem a tím byl, že budou propagovat jeho značku na světovém poháru ve fotbale a za to obdrží od Rudolfa boty pro každého hráče a 1000 franků měsíčně.
Tomu se Rudolf zasmál a říkal že se nedostanou ani do semifinále a jeho nabídku odmítl. Trenér národního týmu neváhal a jel se stejnou nabídku za jeho bratrem Adolfem, který jeho nabídku přijal.  V té době udělal Adolf dobrý tah jelikož v tom roce Německo vyhrálo světový pohár a firma Adidas začala mít čím dál více objednávek. Tři pruhy, které jsou na vnější straně bot Adidas vznikly tak, že Adolf testoval na fotbalovém hřišti nové boty a vedle něj natírali brankovou konstrukci bílou barvou. Adolf vzal boty, třemi prsty setřel bílou barvu z brankové konstrukce a potřel boty bílou barvou třemi pruhy. Inspiroval se u svého bratra, který měl na botách jeden pruh.

Značka : Adidas
Založení : 1949
Zakladatel : Adolf Dassler (1900 – 1978)
Obrat : 41,9 miliardy euro (2012)
Počet zaměstnanců : 53 731 (2014)